ПСЕВДОМОРФОЗ ЯК ТЕХНІКА СИМВОЛІЗАЦІЇ У ДЕРЖАВОТВОРЧІЙ ПРАКТИЦІ ДОБИ ВІДРОДЖЕННЯ
Анотація
Досліджується місце та роль символічного виробництва у державотворчій практиці доби Відродження. Розкривається його специфіка у
контексті сучасних тенденцій домінування технік інформаційного впливу на розвиток суспільства. Показано, що сьогодні інформаційне протистояння проявляється у двох просторових вимірах: як війна у кіберпросторі і війна у просторі смислів. Перша є наслідком технологічного прогресу, друга визначається як війна контенту та боротьба за контроль над каналами його розповсюдження. Одним з потужних засобів розповсюдження контен-
ту у політиці є символізація смислів як перетворення на символ будь-якої дії, що свідомо здійснюється суб’єктом. Даний феномен досліджується на прикладі політико-культурних практик італійського Відродження. Аргументовано, що космополітизм гуманістичного світогляду, відмова від національного елементу у формуванні нової картини світу, фокусування на античності як ключовому джерелі символічного оновлення духовного та соціально-політичного просторів, що набуло характеру псевдоморфозу, значно загальмували націє державотворчі процеси у Середземноморському регіоні Європи.
Посилання
Буркхард Я. Культура Италии в эпоху Возрождения / пер. с нем. М. СПб.: Интрада, 1996. 528 с.
Рассел Б. Мудрость Запада / пер. с англ. М. : Республика, 1998. 480 с.
Гомбрих Э. Символические образы. (Из книги Гомбриха «Символические образы. Исследования искусства Возрождения., 1972г.). Вопросы философии. 2001. № 7. С. 139-148.
Бердяев Н. А. Смысл творчества. Опыт оправдания человека. Философия творчества, культуры и искусства. В 2-х т. Т.1. М. : Искусство, 1994. С. 217–227.
Хейзинга Й. Осень Средневековья. Исследование форм жизненного уклада и форм мышления в XIV и XV веках во Франции и Нидерландах / пер. с нидерланд. М. : Айрис-пресс, 2004. 544 с.
Панофский Э. Ренесанс и «ренессансы» в искусстве Запада / пер. с англ. М. : Азбука – класика, 2006. 544 с.
Макіавеллі Н. Флорентійські хроніки / перекл. з італ. Флорентійські хроніки. Державець. К.: Основи, 1998. 492 с.
Виллани Дж. Новая хроника или история Флоренции. М. : Наука, 1997. 551 c.
Bruni L., Santini A cura di E. Hisioriarum Florentini populi libri ХП. Rerum italicarum scriptores. Citta di castello. 1926. V. XIX.
Петрарка Ф. Африка («Africa») / Франческо Петрарка Африка. М. : Наука, 1992. 368 с. (Серия: Литературные памятники).
Фуко М. Слова и вещи. Археология гуманитарных наук / пер. с франц. СПб. : A-cad, 1994. 408 с.
Данте Алигьери Монархия / пер. с итал. В. П. Зубова; Комментарии И. Н. Голенищева-Кутузова. М. : «КАНОН-пресс-Ц» – «Кучково поле», 1999. 192 с. (Серия «Публикации ЦФС»).
Мамонтова Е. В. Символічний арсенал Реформації: політико-культурний аспект. Актуальні проблеми політики : зб. наук. пр. НУ «ОЮА». – Одеса : НУ «ОЮА», 2017. Вип. 60. С. 14–24.