Форми впливу на політичний конфлікт: теоретичний аналіз
Анотація
У статті розглянуто трактування та використання наукової термінології впливу на політичний конфлікт на різних етапах його розвитку. Проведено порівняльний аналіз суміжних понять, визначено подібні та відмінні особливості в розрізі сучасної конфліктної активності в політичних процесах. У розвитку наукових досліджень формуються загальновизначені уявлення про можливі механізми впливу на розвиток та завершення політичного конфлікту, досить часто виникає підміна понять щодо подій конфлікту, який перебуває в активній фазі, а тому виникає необхідність у деталізації форм впливу на політичний конфлікт, їх теоретична та практична значимість у сучасному прояві. Здавалось, усі ці види впливу мають ключову мету, а саме обмеження ескалації конфліктної протидії та зменшення агресії сторін політичного конфлікту один до одного, однак під час формування стратегії політичного впливу їх бачення кінцевої точки конфлікту під час впливу досить часто різноспрямовані, а тому реалізувати їх та приборкати в такому разі ще важче. Подолання конфліктної активності сторін можна прирівняти до мистецтва дипломатії, коли невдачі в розв'язанні протиборства пояснюються складністю та латентністю політичних атак сторін, неможливістю вплинути та ситуацію, але досить рідко сторони визнають свої дії нетактовними. Подолання конфліктних атак є найвагомішим показником бажання сторін до примирення, однак інколи це лише затягування конфлікту на більш тривалий час. Тому усі механізми впливу досить важливі залежно від ситуації та типу політичного конфлікту. А ефективне використання механізмів впливу на політичний конфлікт мінімізує негативні наслідки та допомагає розвивати політичну систему з урахуванням сучасних суспільних потреб. Доцільність та актуальність можливого впливу на суб'єктів протиборства чи конфлікт загалом є запорукою партнерства в майбутньому. Сучасний світ розширює масштаби впливу конфліктних політичних рішень та потребує детального аналізу.
Посилання
Ващенко К.О., Корнієнко В.О. Політологія для вчителя. URL: https://web.posibnyky.vntu.edu.ua/ fmib/13vashenko_politologiya_dlya_vchitelya/194.htm.
Конфліктологія : навч. посібник / Л.М. Герасіна, М.П. Требін, В.Д. Воднік та ін. Харків : Право, 2012. 128 с.
Дойч М. Хрестоматія по політології. Вирішення конфлікта (конструктивні і деструктивні процеси). URL: https://www.gumer.info/bibliotek_Buks/Psihol/Konflikt/05.php.
Станкевич І.П. Політичний конфлікт та технологія його запобігання. Вісник Київ. нац. ун-ту ім. Тараса Шевченка. Серія: Філософія. Політологія. 2007. Вип. 87-88. С. 70-73.
Станкевич І.П. Шляхи та способи розв'язання політичних конфліктів. Вісник Київ. нац. ун-ту ім. Тараса
Шевченка. Серія: Філософія. Політологія. 2007. Вип. 87-88. С. 128-132.
Статут Організації Об'єднаних Націй і Статут Міжнародного Суду. URL: https://zakon.rada.gov.ua/
laws/show/995_010.
Zakon Ukrayiny4 «Pro zapobigannya korupciyi». URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1700-18.
Vashhenko K.O., Korniyenko V.O. Politologiya dlya vchytelya. URL: https://web.posibnyky.vntu.edu.ua/ fmib/13vashenko_politologiya_dlya_vchitelya/194.htm.
Konfliktologiya : navch. posib. / L.M. Gerasina, M.P. Trebin, V.D. Vodnik ta in. X. : Pravo, 2012. 128 s.
Dojch M. Hrestomatiya po politologiyi. Vyrishennya konflikta (konstruktyvni i destruktyvni procesy). URL: https://www.gumer.info/bibliotek_Buks/Psihol/Konflikt/05.php.
Stankevych I.P. Politychnyj konflikt ta tehnologiya jogo zapobigannya. Visny"k Ky"yiv. nacz. un-tu im. Tarasa Shevchenka. Seriya: Filosofiya. Politologiya. 2007. Vy4p. 87-88. S. 70-73.
Stankevych I.P. Shlyahy4 ta sposoby4 rozv'yazannya politychnyh konfliktiv. Visny"k Ky"yiv. nacz. un-tu im. Tarasa Shevchenka. Seriya: Filosofiya. Politologiya. 2007. Vy4p. 8-88. S. 128-132.
Statut Organizaciyi Ob'yednanyh Nacij i Statut Mizhnarodnogo Sudu. URL: https://zakon.rada.gov.ua/
laws/show/995_010.