ТЕОРЕТИЧНО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ЗАСАДИ РЕФОРМУВАННЯ СИСТЕМИ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
Анотація
У статті розглянуто місцеве самоврядування, як комплексна галузь українського права, що є сукупністю правових норм, які закріплюють і ре-
гулюють суспільні відносини, що виникають у процесі організації місцевого самоврядування і вирішення територіальною громадою безпосередньо через органи місцевого самоврядування питань місцевого значення, а також у процесі реалізації окремих державних повноважень, якими можуть наділятися органи місцевого самоврядування.
Встановлено, що необхідною умовою динамічного розвитку України є інституційне реформування органів влади на місцях. Це дозволить подо-
лати їхнє дублювання функцій і нестаток прозорості, а також призведе їх у відповідність до ринкових умов. Особливої уваги при цьому, як у теоретичному, так і у практичному сенсі заслуговує вивчення особливостей впливу посттоталітарної спадщини на розвиток владних інституцій, механізми досягнення балансу між легалізацією та легітимацією влади за допомогою ефективного розв’язання існуючих протиріч.
У науково-теоретичному аспекті місцеве самоврядування характеризується як особливий інститут, який у своїй основі має не державу чи
державну владу, які засновані на матеріальній базі державної власності, а громадську спільноту, общину, матеріальною базою якої є зовсім інша формавласності – муніципальна.
Місцеве самоврядування на практиці втілює інтереси територіальних громад. При цьому роль місцевого самоврядування для процесів просторової
організації публічної влади пояснюється тим, що влада територіальних громад, будучи самостійним видом публічної влади, за своїм суб’єктно-об’єктним складом, своєю природою та сутністю, діапазоном здійснюваних нею функцій є найбільш соціально орієнтованою формою здійснення
публічної влади, а також виступає потужним каталізатором формування громадянського суспільства, оскільки свідома участь жителів у процесі
утворення гідних умов життя на певній території сприяє формуванню у них відповідальності за вирішення місцевих проблем і тим самим підвищує їх загальну соціальну та громадянську активність
Посилання
Батанов, О. В. (2006). Функції муніципальної влади: поняття та класифікація. Бюлетень Міністерства юстиції України, 11 (61), 17–29.
Бюджетний кодекс України: Закон України від 08.07.2010 № 2456-VI (Верховна Рада України). Офіційний сайт Верховної Ради України. URL: http://zakon.nau.ua/doc/?uid=1011.44.0.
Енциклопедія державного управління: у 8 т. (2011); Нац. акад. держ. упр. При Президентові України; наук.-ред. колегія: Ю. В. Ковбасюк (голова) та ін. Т. 5: Територіальне управління / наук.-ред. колегія: О. Ю. Амосов (співголова), О. С. Ігнатенко (співголова) та ін.; за ред. О. Ю. Амосова, О. С. Ігнатенка, А. О. Кузнецова. Х.: Вид-во ХарРІ НАДУ «Магістр».
Коваленко, А. А. (1997). Конституційно-правове регулювання місцевого самоврядування в Україні: питання теорії та практики. К.: Довіра.
Копєйчиков, В. В. (1995). Державна влада і питання формування громадянського суспільства в Україні. Правова держава, Вип. 6, 29–38.
Кравченко, И. И. Новая философская энциклопедия: в 4 т.; под ред. В. С. Стёпина. М.: Мысль.
Лисенко, І. М. (2009). Територіальна громада в системі громадянського суспільства. Науковий вісник «Гілея», Вип. 28, 362–372.
Методика формування спроможних територіальних громад: постанова Кабінету Міністрів України від 08.04.2015р. № 214 (Кабінет Міністрів України). Офіційний сайт Верховної Ради України. URL: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/214-2015-%D0%BF.
Мороз, О. Ю. (2008). Територіальна громада : сутність становлення та сучасні українські реалії. Демократ. врядування : електрон. наук. фах. Видання, Вип. 2. URL: www.nbuv.gov.ua.
Мотренко, Т. В. (2010). Порядок денний адміністративної реформи. Урядовий кур’єр, 27 берез.
Орзіх, М. (1995). Концепція правового статусу самоврядних територій і органів місцевого самоврядування. Місцеве та регіональне самоврядування України, Вип. 12(10–11), 67–75.
Политическая наука: словарь-справочник / сост. проф. И. И. Санжаревский (2010). М.: Знамя.
Про добровільне об’єднання територіальних громад: Закон України від 05.02.2015 № 157-VIII (Верховна Рада України). Офіційний сайт Верховної Ради України. URL: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/157-viii.
Про засади державної регіональної політики: Закон України від 05.02.2015 № 156-VIII (Верховна Рада України). Офіційний сайт Верховної Ради України. URL: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/156-19.
Про місцеве самоврядування в Україні: Закон України від 21.05.1997 № 280/97-ВР (Верховна Рада України). Офіційний сайт Верховної Ради України. URL: http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/280/97-%D0%B2%D1%80.
Про співробітництво територіальних громад: Закон України від 17.06.2014 № 1508-VII (Верховна Рада України). Офіційний сайт Верховної Ради України. URL: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/1508-18.
Тлумачний словник української мови / укладачі Т. В. Ковальова, Л. П. Коврига (2002). Харків: Синтекс.